Jak mądrze wykorzystać AI w SEO? Case study

AI to obecnie BARDZO gorący i budzący niemałe kontrowersje temat. Początek 2023 roku przyniósł mnóstwo darmowych i płatnych rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, wspierających działania SEO oraz tworzących content. 

Trzymamy rękę na pulsie i na obszernej bazie naszych portali testujemy je i obserwujemy wyniki. W najnowszym case study przedstawiamy, jakie efekty udało nam się osiągnąć treściami wygenerowanymi przez jedno z narzędzi AI.

Początek działań

Początek zintensyfikowanych działań na tym portalu przypada na grudzień 2022 roku. 

Portal z naszej bazy miał wówczas następujące parametry:

liczba słów kluczowych w top 1001460
estymacja miesięcznego ruchu organicznego208

Podjęte działania

Budowanie lepszej widoczności na stronie rozpoczęliśmy od wyeksportowania z Ahrefs tematycznego silosa, zaczynającego się od słów “jak przeliczyć”, co było strzałem w dziesiątkę!

Silosy tematyczne to w telegraficznym skrócie koncepcja tematycznego grupowania treści na stronie internetowej. Podział treści na logiczne i wygodne sortowanie informacji według ich tematu to nie tylko korzystne rozwiązanie z punktu widzenia czytelnika. To też jasny sygnał dla robotów indeksujących, że strona jest wartościowa i użyteczna, a dzięki temu osiągnie lepsze pozycje w organicznych wynikach.

W oparciu o silos “jak przeliczyć…” tworzyliśmy treści za pomocą narzędzia Contadu. Założenie, jakie przyjęliśmy, to że żeby opublikować dany tekst na portalu, artykuł musiał osiągnąć content score na poziomie minimum 60 punktów. 

Pierwsze wnioski i kolejne działania

Gdy zauważyliśmy, że teksty o przeliczaniu zaczynają się szybko indeksować i osiągają bardzo dobre pozycje – już w lutym parę słów kluczowych wskoczyło do pierwszej dziesiątki – to zaczęliśmy:

  • optymalizować je poprzez rozbudowę artykułów i nasycenie ich adekwatnymi słowami kluczowymi
  • napisaliśmy też kilka podobnie tematycznie artykułów i linkowaliśmy je między sobą

Efekty

Jakie efekty udało się osiągnąć, odkąd opublikowaliśmy na portalu treści stworzone za pomocą AI?

1.12.202224.05.2023
liczba słów kluczowych w top 10014604667
estymacja miesięcznego ruchu organicznego2085584

Poniżej wykres przedstawiający zmiany w ruchu organicznym – zaznaczone strzałką miejsce to moment, w którym zaczęliśmy zintensyfikowane działania na tym portalu z wykorzystaniem AI: 

ruch

Jeśli chodzi o liczbę słów kluczowych i ich wzrost, to poniżej znajduje się wykres ze zmianami: 

Podsumowanie i wnioski

AI to szansa czy zagrożenie dla branży SEO? Sztuczna inteligencja i rozwiązania oparte o jej mechanizmy umiejętnie wykorzystywane i pod okiem specjalisty to wielka pomoc. Dzięki AI można szybko wygenerować treści, jak artykuły sponsorowane i inne, dobrej jakości. Jak osiągnąć dobre rezultaty? Wystarczy poświęcić nieco czasu na wyeksportowanie silosów tematycznych lub precyzyjne rozpisanie wytycznych.