Marketing szeptany

Marketing szeptany (ang. buzz marketing) to wszystkie te działania marketingowe, których podstawowym zadaniem jest dotarcie z przekazem do danego odbiorcy za pośrednictwem bezpośredniej dyskusji albo opowiadania. Pamiętać należy o tym, że rola marketerów ograniczona jest wyłącznie do pobudzania nowych dyskusji, dzięki czemu poszczególne informacje o marce lub danym produkcie rozchodzą się zawsze w naturalny sposób. Bardzo mało firm zdaje sobie sprawę z tego, że siła rekomendacji i pozytywne opinie byłych klientów mają ogromną moc, dlatego też całkowicie pomijają szeptankę w swoich kampaniach reklamowych.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje marketingu szeptanego?

Marketing szeptany jest stosunkowo nową formą promocji w Internecie, ale pamiętać należy o tym, że rozwija się on w bardzo szybkim tempie. Praktycznie co roku pojawiają się nowe techniki, dzięki którym można skutecznie reklamować swoje towary i kreować wizerunek.

W dzisiejszych czasach największym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim evangelist marketing, który opiera się na budowaniu bardzo silniej identyfikacji ze swoimi klientami, którzy bardzo chętnie polecają nasze towary i usługi swoim znajomym. Godny uwagi jest także marketing wirusowy, którego zadaniem jest z kolei zbudowanie atrakcyjnego przekazu błyskawicznie rozprzestrzeniającego się w Internecie. Najlepszym przykładem marketingu wirusowego są oczywiście memy, które przesyłane są przez internautów, dzięki czemu mogą dotrzeć ze swoim przekazem do bardzo ogromnej ilości osób.

Bardzo wiele agencji marketingowych korzysta także z trendsettingu i casual marketingu. Ten pierwszy rodzaj szeptanki w dużym skrócie polega na promowaniu danego produktu poprzez stanowienie nowych trendów, które potencjalni klienci będą bardzo chętnie naśladować. Jeżeli chodzi o casual marketing to mowa tutaj oczywiście o wszystkich działaniach, które mają na celu wspieranie głównego marketingu szeptanego.

Nowością na rynku jest cause marketing, którego podstawowym zadaniem jest wspieranie grup i akcji społecznych w taki sposób, aby zbudować pozytywny wizerunek swojej marki. W bardzo wielu branżach doskonale sprawdzi się także brand marketing, a dokładniej mówiąc udostępnianie osobom o wpływach opiniotwórczych produktów, które oferujemy albo ich próbek.

Na samym końcu warto wspomnieć o brand bloggingu i community marketingu, które w ostatnim czasie cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Brand blogging jak sama nazwa wskazuje to rozwiązanie, które opiera się na wykorzystaniu potencjału blogów internetowych, w których można skutecznie reklamować swoje produkty. Community marketing polega z kolei na promowaniu swoich towarów i usług na forach internetowych, grupach i fanclubach. Wywołując dyskusję na temat reklamowanych usług i produktów można osiągnąć naprawdę satysfakcjonujący rezultat.

CZY CHCESZ SKORZYSTAĆ Z BEZPŁATNEJ KONSULTACJI SEO?

Jakie są największe zalety marketingu szeptanego?

Marketing szeptany jest doskonałym narzędziem nie tylko dla dużych firm korporacyjnych, ale również dla lokalnych przedsiębiorców, którzy chcą poprawić wizerunek swojej marki. W dzisiejszych czasach bez pozytywnego wizerunku bardzo trudno jest odnieść sukces praktycznie w każdej branży.

Warto wspomnieć także i o tym, że marketing szeptany generuje bardzo niskie koszty, dlatego też tak wiele firm korzysta z jego dobrodziejstwa. Bez konieczności inwestowania wysokich sum można osiągnąć naprawdę satysfakcjonujące wyniki zwłaszcza, jak korzysta się z pomocy doświadczonej agencji marketingowej.

Buzz marketing jest doskonałym źródłem wiedzy, dzięki której możemy poznać dokładne potrzeby naszych obecnych i przyszłych klientów. Poznając dokładnie branże i oczekiwania rynku, zdecydowanie łatwiej jest przygotować ofertę, która zaciekawi i zwróci na siebie uwagę.

Nie można zapominać także i o tym, że szeptanka może być wykorzystana do walki z nieuczciwymi konkurentami. Celowo zaniżane opinie i fałszywe komentarze niestety są częstą praktyką wielu firm, dlatego też warto odpowiednio się przed nimi bronić.

Do największych zalet marketingu szeptanego należy zaliczyć również to, że przynosi on realne korzyści nie tylko w krótkim, ale również i w długim terminie. W Internecie nic nie ginie, dlatego też nawet po wielu latach dobrze przemyślana szeptanka będzie zbierać plony.

Marketing szeptany a pozycjonowanie

Zoptymalizowane kampanie marketingu szeptanego na grupach dyskusyjnych, tematycznych forach internetowych i social media, to także bardzo duże wsparcie dla pozycjonowania stron internetowych. Mocne linki zewnętrzne prowadzące z unikalnych i wartościowych dla czytelników treści są jednym z kluczy do zdobycia wysokich pozycji w wyszukiwarce Google. Osoby, które chcą zbudować solidne zaplecze bezpiecznych i co najważniejsze skutecznych przekierowań do swoich witryn internetowych, powinny postawić właśnie na marketing szeptany.

Szeptanka nie tylko zwiększa ruch na stronie docelowej, ale również zwiększa ruch na dane słowa kluczowe, które związane są bezpośrednio z działalnością naszej branży. Jest to w chwili obecnej jeden z najskuteczniejszych sposobów, aby szybko zwiększyć rozpoznawalność swojego brandu w sieci. Buzz marketing to doskonałe uzupełnienie działań SEO i SEM, dlatego też nie można przejść obok niego obojętnie.

TOP 3 W WYSZUKIWARCE W CIĄGU 2 TYGODNI?

Od kiedy istnieje marketing szeptany?

Z praktycznego punktu widzenia bardzo trudno jest odpowiedzieć na pytanie - od kiedy istnieje marketing szeptany. Teoretycznie istnieje on od momentu, kiedy to człowiek nauczył się komunikacji. Dawniej informacji o danym produkcie, usłudze lub firmie szukało się u znajomych i rodziny. W dzisiejszych czasach do wyszukiwania przydatnych informacji wykorzystuje się oczywiście Internet.

Marketing szeptany a szemrany

Profesjonalne kampanie marketingu szeptanego bardzo szybko odniosły sukces, dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują tego typu usługi. Niestety w wielu przypadkach marketing szeptany przekształca się w marketing szemrany. Aby tego uniknąć warto korzystać z usług doświadczonych agencji marketingowych, które do swojej pracy podchodzą z należytą starannością.

Główną ideą marketingu szeptanego jest oczywiście doprowadzenie do takich sytuacji, w których to użytkownicy sami będą przekazywać sobie informację o naszej firmie. W każdym biznesie najlepszą reklamą są szczere i prawdziwe rekomendacje. Zachęcając konsumentów do rozmów o danym produkcie, można zdobyć nie tylko nowych klientów, ale również wiele cennych informacji.

Wielu osobom marketing szeptany kojarzy się jednak z czymś mało wiarygodnym i nieestetycznym. Spowodowane jest to oczywiście tym, że wiele osób i firm korzysta z nieetycznych rozwiązań. Mowa tutaj między innymi o zatrudnianiu pracowników, których głównym zadaniem jest podszywanie się pod prawdziwych użytkowników i sztuczne zachwalanie danych produktów i usług (tzw. amplifying internetowy). Bardzo wiele firm korzysta także z źle przeprowadzonych kampanii mailingowych albo co gorsze ze spamingu. Warto wyraźnie zaznaczyć, że działania te oczywiście nie mają nic wspólnego z prawdziwym marketingiem szeptanym.

Marketing szeptany jest bardzo niebezpiecznym narzędziem, dlatego też należy omijać go szerokim łukiem. Podszywanie się pod klienta firmy jest najprostszym sposobem na utratę reputacji, której późniejsze odzyskanie może być naprawdę bardzo trudnym zadaniem.

Jak zlecić profesjonalny marketing szeptany?

Przeprowadzenie profesjonalnego marketingu szeptanego wcale nie jest tak prostym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka, dlatego też warto skorzystać z pomocy doświadczonych agencji marketingowych. Dzięki specjalistycznej pomocy odpowiednich fachowców można uniknąć wielu podstawowych błędów. Warto poświęcić nieco swojego cennego czasu, aby wybrać firmę, która specjalizuje się w naszej branży. Na rynku można spotkać na przykład agencje marketingowe, które specjalizują się wyłącznie w promowaniu firm budowlanych, medycznych albo informatycznych.

Aby znaleźć dobrą i rzetelną firmę, warto kierować się przede wszystkim ceną. Jeżeli jeden post wyceniany jest na 0,50 zł, to trzeba liczyć się z tym, że najprawdopodobniej mamy do czynienia ze spamerami. 10 dobrych (droższych) postów ma zdecydowanie większą wartość, niż 100 słabych (tanich) postów. 10 mocnych postów na popularnych stronach może kosztować od 50 do 100 zł, ale jest to jedna z tych inwestycji, która na pewno się zwróci.

Przed wybraniem agencji marketingowej w razie możliwości warto dokładnie zapoznać się z jej dotychczasową pracą. W pierwszej kolejności warto sprawdzić, czy tworzone posty wyglądają naturalnie i czy są umieszczone w odpowiednich miejscach. Posty muszą być oczywiście poprawne językowo i co najważniejsze, muszą być odpowiedzią na toczoną dyskusję tematyczną. Warto wspomnieć także i o tym, że szeptacze z doświadczeniem bardzo często posiadają długą historię na kilkunastu największych forach dyskusyjnych i mogą pochwalić się stosownym wyczuciem przy pisaniu nowych postów.

Przed zatrudnieniem agencji marketingowej można także sprawdzić jej opinię. W Internecie jest bardzo wiele profesjonalnych serwisów z opiniami byłych klientów o poszczególnych agencjach. To właśnie dzięki takim opiniom błyskawicznie dowiemy się, z usług których firm warto skorzystać, a które agencje należy omijać szerokim łukiem.

Jak powinien wyglądać kompleksowy marketing szeptany?

Aby przeprowadzić profesjonalny marketing szeptany w Internecie, należy oczywiście odpowiednio się przygotować. Jak wspomniano powyżej w pierwszej kolejności należy odnaleźć doświadczonych autorów wpisów, którzy mogą pochwalić się kontami z dość długą historią na blogu lub forach tematycznych. Niestety pierwsze wpisy dopiero co zarejestrowanych użytkowników jak łatwo się domyśleć, nie wzbudzają dużego zaufania.

Warto zadbać także i o to, aby posty były bezpośrednio związane z tematyką promowanych usług i towarów. W żadnym wypadku nie można kopiować tych samych tematów na różnych forach dyskusyjnych, czy też sztucznie odświeżać stare wątki. Osoby, które prowadzą szeptankę powinny czynnie uczestniczyć w życiu forum. Autorzy wpisów powinni być również doskonale zaznajomieni z przyjętymi zasadami i regulaminem danego bloga, forum lub profilu.

Pamiętać należy również i o tym, że w przypadku marketingu szeptanego obowiązują oczywiście stosowne ograniczenia prawne. Podszywanie się pod konsumentów, promowanie jednej marki, a tym bardziej pisanie negatywnych opinii na drugą firmę jest działaniem bezprawnym. Wprowadzanie w błąd konsumentów jest łamaniem prawa, dlatego też warto w swoich działaniach marketingowych przestrzegać kodeks etyczny.

Jak dotrzeć do odbiorców?

Aby dotrzeć do odbiorców należy szeptać naturalnie, pozytywnie i co najważniejsze wiarygodnie. W pierwszej kolejności należy skupić się na tym, aby wywołać dyskusje na temat zalet danego produktu albo marki. Najlepiej dokonać tego w sposób niewymuszony i spontaniczny, dzięki czemu znacząco zwiększy się swoje szanse na satysfakcjonujący wynik. Rola marketingowców powinna skupić się wyłącznie na stymulowaniu użytkowników do prowadzenia dialogu na dany temat.

Dyskusje w komentarzach pod blogiem, na forach lub portalach społecznościowych przynoszą zdecydowanie lepsze wyniki, niż sztuczne nakłanianie do zakupu danego produktu albo do skorzystania z usług danej firmy. Klienci na podstawie pozytywnych opinii powinni sami zadecydować o kupnie produktu.

Monitoring marketingu szeptanego

Porządne narzędzie monitorujące to najprostszy i najskuteczniejszy sposób, aby sprawnie kontrolować kampanię marketingu szeptanego. Bez dobrego monitoringu bardzo trudno jest odnieść sukces. To właśnie on umożliwia optymalizację marketingu internetowego, dzięki czemu można znacząco podnieść jego skuteczność. Narzędzie do monitoringu powinno być ustalone już na samym etapie planowania nowej kampanii.

Ruch na stronach i sklepach internetowych można śledzić za pomocą specjalnych systemów analitycznych. Największym zainteresowaniem cieszy się oczywiście Google Analitycs, który ma bardzo wiele możliwości. Na rynku jest także bardzo wiele specjalistycznych platform, dzięki którym można śledzić na bieżąco kondycję swojej marki (np. NewsPoint). Warto także śledzić działania zatrudnionych amplifyierów.

Gdzie warto prowadzić marketing szeptany?

W Internecie marketing szeptany może być prowadzony w wielu różnych miejscach. Poszczególne kanały warto idealnie dopasować do konkretnych odbiorców, dzięki czemu będzie można zmaksymalizować skuteczność kampanii. W ostatnim czasie bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim serwisy społecznościowe. Na portalach takich jak np. Facebook, Youtube, Pinterest można zapoznać się nie tylko z opiniami innych użytkowników, ale również można pozyskać cenne informacje bezpośrednio od samych marek. Przykładowo Instagram bardzo często wykorzystywany jest przez użytkowników do wymieniania się opiniami na temat zakupionych produktów. Platforma ta może być wykorzystana więc przez firmy, które specjalizują się w sprzedaży odzieży.

Marketing szeptany bardzo dobrze sprawdzi się także na forach dyskusyjnych, które są w chwili obecnej największym źródłem opinii internautów praktycznie na każdy temat. W największych serwisach można znaleźć cenne wskazówki nawet od największych ekspertów. Dobrym pomysłem jest nawiązanie współpracy z rzetelnymi influencerami, którzy mogą znacząco pomóc w zbudowaniu wiarygodności naszej marce.

Na polskim rynku od bardzo wielu lat dość mocno rozwija się także blogosfera, dlatego też coraz więcej firm chętnie nawiązuje współpracę z czołowymi blogerami. Współpraca ta najczęściej opiera się na wysyłaniu produktów do testów, dzięki którym blogerzy będą mogli przedstawić swoją obiektywną opinię. Na bardzo podobnych mechanizmach funkcjonują także vlogerzy internetowi, którzy na kanałach YouTube mogą dokonywać recenzji otrzymanych produktów. Dzięki współpracy z influencerami można zaktywizować zupełnie nowe grupy użytkowników.

Na samym końcu warto wspomnieć także o komentarzach pod artykułami, które wbrew pozorom odgrywają bardzo ważną rolę. W dzisiejszych czasach komentarze można dodawać nie tylko w sklepach internetowych do zakupionych produktów, ale również na wielu portalach informacyjnych. Jak łatwo się domyśleć anonimowe komentarze nie mają zbyt dużego przebicia, ale pozytywna opinia od znanej postaci, może znacząco zachęcić użytkowników do zakupu i poprawić wizerunek danej marki.

Moda na influencer marketing

Dzięki staranie dobranym influencerom ze swoją ofertą sprzedażową można dotrzeć praktycznie do dowolnej grupy odbiorców. Między innymi dlatego też, to właśnie influencer marketing uznany został przez specjalistów z branży marketingowej za najważniejszy trend ostatnich lat. Influencerzy najprościej rzecz mówiąc, to bardzo popularne osoby, które śledzone są w sieci przez wielu użytkowników. Dzięki swojej olbrzymiej popularnością są idealnym nośnikiem reklamy.

Największe firmy na świecie bardzo chętnie płacą gwiazdom i celebrytom, aby Ci reklamowali ich produkty. W dzisiejszych czasach influencerami mogą zostać nie tylko osoby z pierwszych stron gazet. Do tego szerokiego grona można zaliczyć również wszystkie osoby opiniotwórcze, które wykorzystują Internet do komunikacji i prezentowania swoich poglądów.

Największą zaletą influencer marketingu jest jego wiarygodność, dlatego przynosi tak satysfakcjonujące wyniki. Gdy sławna piosenkarka zakłada nową kreację, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ktoś jej za to zapłacił. Wiarygodność takiego przekazu nie jest za duża. Modowi blogerzy przez swoją działalność wypracowali sobie zdecydowanie większą wiarygodność, dlatego też w ich konkretnym przypadku marketing szeptany przyniesie zdecydowanie lepsze rezultaty.

Pozytywne opinie i rekomendacje

Prowadząc kampanie marketingowe pamiętać należy również i o tym, że marketing szeptany to również opinie i rekomendacje. Każdy kto prowadzi sklep internetowy albo fanpage powinien zachęcać swoich klientów do wyrażania swojej opinii, dzięki czemu będzie można dostosować się do indywidualnych wymagań współczesnych klientów. Aby zachęcić klientów do pozostawiania opinii, można zaproponować im na przykład gratisy, mini prezenty albo rabaty na kolejne produkty.

Zadbać należy przede wszystkim o to, aby pozostawienie opinii było proste, szybkie i intuicyjne. Jeżeli pozostawienie opinii wymagać będzie żmudnej i czasochłonnej weryfikacji, to najprawdopodobniej przejdą przez nią jedynie niezadowoleni użytkownicy. Rekomendacje i opinie to w chwili obecnej najbardziej naturalny, samonapędzający się marketing szeptany.

Jakie są najpopularniejsze narzędzia marketingu szeptanego?

Podstawowym narzędziem szeptaczy jest oczywiście amplifying internetowy, dzięki któremu można sprawnie budować świadomość nie tylko całej gamy produktów danej marki, ale również można także bardzo pozytywnie wpływać na percepcję potencjalnych klientów. Podstawowym zadaniem amplifyierów jest stymulowanie internetowych użytkowników do samoczynnej rekomendacji produktów.

Dzięki nowoczesnej technologii jest bardzo wiele kanałów aplifyingu internetowego, przy pomocy których można dotrzeć do odbiorców. Najczęściej wykorzystywane są oczywiście fora internetowe i portale społecznościowe. W ostatnim czasie bardzo modne są również zaplanowane akcje videosharingowe, dzięki którym można w mało inwazyjny sposób trafić do potencjalnych klientów.

W dzisiejszych czasach bardzo mocno rozwija się także social shoopping, a dokładniej mówiąc połączenie sklepów internetowych z różnorodnymi systemami aktywnej społeczności użytkowników. Social shoopping to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą zoptymalizować dokonywane zakupy. Na rynku pojawia się coraz więcej serwisów, które nie tylko umożliwiają wymianę informacji i opinii na temat sprzedawanych produktów, ale również są doskonałym miejscem, dzięki któremu można być na bieżąco ze wszystkimi promocjami i przecenami w danym sklepie.

Dla kogo jest marketing szeptany?

Marketing szeptany daje bardzo szerokie pole do popisu, dlatego też z jego olbrzymiego potencjału może skorzystać praktycznie każdy. Szeptanka doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku dużych marek i największych międzynarodowych korporacji, jak i również w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych.

Marketing szeptany jest także doskonałą propozycją dla tych osób, które nie posiadają własnej działalności gospodarczej. Osoby, które prowadzą hobbystycznie własnego bloga, mogą śmiało wykorzystać szeptankę do jego promocji.

Jedną z kluczowych zalet marketingu szeptanego jest to, że sprawdzi się on praktycznie w każdej branży. Szeptanka doskonale nadaje się do promowania nie tylko konkretnych produktów, ale również usług. To właśnie dzięki temu narzędziu można wypromować swój warsztat samochodowy, gabinet lekarski albo kancelarię prawną. Każdy kto na poważnie myśli o promowaniu swoich towarów i usług w Internecie, prędzej czy później będzie musiał skorzystać z popularnej szeptanki.

Podsumowanie

Marketing szeptany jest godnym uwagi narzędziem, które może być wykorzystane nie tylko do kreowania pozytywnego wizerunku swojej marki w Internecie, ale również do wspierania pozostałych działań sprzedażowych. Przy dobrze przemyślanej i zaplanowanej kampanii szeptanej bez żadnego większego problemu można dotrzeć ze swoją ofertą do potencjalnych klientów i zainteresować ich danym tematem. Dzięki marketingowi szeptanemu wybiło się bardzo wiele światowych firm (np. Red Bull), które do dnia dzisiejszego korzystają z tego niesamowitego narzędzia. Aby odnieść jednak założony sukces w marketingu szeptanym, wszystkie prowadzone działania muszą być subtelne, wiarygodne, naturalne, przemyślane, odpowiednio zorganizowane, etyczne i merytoryczne. Osoby, które nie czują się na siłach, aby samodzielnie zorganizować szeptankę, powinny jak najszybciej skorzystać z pomocy doświadczonych agencji marketingowych. Tylko przy współpracy z najlepszymi fachowcami od marketingu internetowego, będzie można prowadzić równą rywalizację nawet ze swoimi największymi konkurentami.

Jesteś zainteresowany współpracą?

Zapraszamy do kontaktu!

Jeżeli masz pytanie dotyczące naszej oferty, chcesz dopytać o szczegóły ewentualnej współpracy albo jesteś zdecydowany podjąć współpracę z nami - wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy. Nasi specjaliści od konkretnych działań marketingowych chętnie udzielą informacji dotyczącej naszej oferty. Wspólnie opracujemy strategię dla twojego projektu.